خوش آمديد!
وسیله کمک آموزشی لنگ و کاربرد آن پيوند ثابت

وسیله کمک آموزشی لنگ و کاربرد آن

در استاندارد تراشکاری درجه یک یکی از توانایی ها ، آموزش نحوه محاسبه و تراشیدن لنگ می باشد . که کار آموز بایستی نحوه محاسبه لنگ را در کلاس و تراشیدن لنگ را در کارگاه فرا گیرد . در این بین در موقع آموزش لازم است که کارآموز بصورت عینی با لنگ و محل بکارگیری آن آشنا شود لذا برآن شدم تا وسیله کمک آموزشی لنگ و نحوه عملکرد آن را طراحی و اجرا کنم که وسیله حاضر دست آورد چندین ماه طراحی و ساخت آن توسط اینجانب می باشد که امیدوارم در راستای آموزش بهتر تراشکاری درجه یک ، بکار گرفته شود .

اهداف ساخت این پروژه :

1- بیان لنگ و مفهوم آن
2- نحوه ارتباط لنگ با تبدیل حرکت
3- بیان تبدیل حرکت دورانی به مستقیم الخط
4- بیان تبدیل حرکت مستقیم الخط به دورانی
5- بیان کورس ( رفت و برگشت ) و اندازه آن
6- بررسی تأثیر جابجایی محل محور لنگ
7- بررسی تأثیر زاویه لنگ بر اهداف مورد نظر از ایجاد لنگ
8- بررسی تغییر طول بازو بر اهداف مورد نظر از ایجاد لنگ

LANG2

نظرات[3] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
پروژه ی وسیله کمک آموزشی حلزون و چرخ حلزون پيوند ثابت

پروژه ی وسیله کمک آموزشی حلزون و چرخ حلزون

در استاندارد تراشکاری درجه یک ، یکی از توانایی ها ، آموزش نحوه محاسبه و تراشیدن پیچ حلزون می باشد . که کار آموز بایستی نحوه محاسبه پیچ را در کلاس و تراشیدن پیچ حلزون را در کارگاه فرا گیرد . در این بین در موقع آموزش لازم است که کارآموز بصورت عینی با پیچ حلزون و محل بکارگیری آن آشنا شود لذا برآن شدم تا وسیله کمک آموزشی حلزون و چرخ حلزون را طراحی و اجرا کنم که وسیله حاضر دست آورد چندین ماه طراحی و ساخت آن توسط اینجانب می باشد که امیدوارم در راستای آموزش بهتر تراشکاری درجه یک ، بکار گرفته شود .

pic3

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
جک دیسک بادی – روغنی تراکتور پيوند ثابت

جک دیسک بادی – روغنی تراکتور

 jak2jak1

دانلود کنید

پروژه جک بادي – روغني

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
فرمولهاي مورد نياز در تراشكاري درجه 1 پيوند ثابت

فرمولهاي مورد نياز در تراشكاري درجه 1

در تارشکاری درجه یک با کد استاندارد2/1/22/34-8 فرمول های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که در اینجا با جمع آوری آنها به سادگی می تواند مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد

فرمول های تراشکاری درجه 1

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
فرمول های مورد استفاده در مهارت درجه دو تراشکاری پيوند ثابت

فرمول های مورد استفاده در مهارت درجه دو تراشکاری

در تراشکاری درجه 2 با استاندارد 22/2/2/ 34-8  فرمول های  متعددی مورد استفاده قرار می گیرد که در اینجا تمامی آنها به تفکیک مباحث آورده شده است

فرمول های درجه دو تراشکاری

 

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
ماده شناسي پيوند ثابت

عمليات حرارتي

عمليات حرارتي فولادها به منظور بهينه كردن خواص فولاد و بدست آوردن فلزي با قابليت هاي متفاوت مي باشد . در عمليات حرارتي خاصيت شيميايي فولاد ها تغيير نكرده بلكه نظم اتم ها تغيير ميكند .
بطور كلي فلزات مانند تمام مواد ديگر از اتم ها تشكيل شده اند . نحوه قرار گرفتن اين اتم ها باعث ايجاد خواص گوناگون در فلزات مي شود . هرگاه فلز مذابي به مقدار كافي سرد شود اتم هاي آن در يك نقش و يا طرح معيني كه شبكه فضايي موسم است ، مجتمع مي گردد و بدين ترتيب يك جسم منجمد بلوري تشكيل مي گردد . مواد غير فلزي مانند شيشه و سرباره ، گدازه هاي آتشفشان ها و غيره در حالت جامد داراي نظم و ترتيب مشخص كريستالي نمي باشند كه به اين مواد آمورف با بي شكل گفته مي شود .

>>>>>>>>دانلود در ادامه مطلب<<<<<<<<<<

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
اپتيكال فلت پيوند ثابت

اپتيكال فلت

اپتيكال فلتها صفحه هاي شيشه اي هستند كه دو طرف آنها با دقت زيادي نسبت به هم موازي بوده و همچنين كاملاً صاف هستند و براي كنترل ناهمواري سطوح كوچك مثل سطح فك ميكرومترها و سطح راپورترها استفاده مي شوند.

بررسي صافی سطوح کوچک:
يك روش دقيق كنترل كردن همواري و يا نا همواري سطوحي كه سطح صاف و پرداخت شده دارند با استفاده از وسايلي بنام اپتيكال فلت است ، كه با استفاده از پديده شكست نور كار ميكنند.

>>>>>>>>>>> دانلود در ادامه مطلب <<<<<<<<<<<<<<<

نظرات[3] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
ابزارهاي برشي پيوند ثابت

ابزارهاي برشي

براي اينكه بتوان فلزات مختلف را به طور ساده تراشيد، لازم است كه از ابزارهاي برشي مناسبي استفاده كرد تا بتوانيم در عمليات ماشين‌كاري، درست عمل كنيم؛ يعني با انتخاب درست جنس قطعة كار و جنس ابزارهاي براده‌برداري، عمر ابزار خود را افزايش بدهيم و نيز كيفيت كار خود را بالا ببريم. در اين مقاله سعي شده است در ديدي كلي، انواع ابزارهاي برشي را معرفي كرده و معايب و محاسن آنها را در مقايسه با هم بيان كنيم.
انواع ابزارهاي برشي
عمر ابزارهاي برشي به عوامل گوناگوني بستگي دارد. يكي از اين عوامل، جنس خود ابزار است.

انواع ابزارهاي برشي عبارتند از:
1- فولادهاي تندبْر HSS ؛
2- آلياژهاي ريختني كبالت؛
3- كاربايدها؛
4- سراميك‌ها و سرمتها؛
5- CBN ؛
6- الماس‌ها.

>>>>>>>>>>>>> دانلود در ادامه مطلب <<<<<<<<<<<<<

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
تلرانس و انطباقات پيوند ثابت

تلرانس و انطباقات

لزوم يدكي سازي و مونتاژدر صنعت امروزي ايجاب مي كند كه اجزاء ماشين و قطعات دستگاه ها بنحوي طراحي و با چنان دقتي ساخته شوند كه بدون لزوم كار بعدي ، در محل خود سوار شده و وظيفه خود را بنحو مطلوب انجام دهند ، همچنين هنگام تعمير بتوان به سهولت و سرعت قطعات يدكي را جانشين قطعات فرسوده و يا شكسته نمود .
براي اينكه دو قطعه در داخل يكديگر قرار گرفته و انطباق مورد نظر را بوجود آورند بايستي هر يك از آنها داراي اندازه معيني باشند و اگر قرار بود اين اندازه معين را هر كشوري براي خود انتخاب كند امكان تعويض قطعات با محدوديت هاي روبرو مي گرديد . براي هماهنگ كردن اندازه هاي مورد لزوم قطعات به منظور رسيدن به انطباق مورد نظر ، مؤسسه استاندارد بين المللي (( ISO )) انطباقات را زير پوشش استاندارد خود قرار داده است كه به نام انطباقات ISO معروف مي باشد .

>>>>>>>>>>>> دانلود در ادامه مطلب <<<<<<<<<<<<<

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
پيچ و مهره ها پيوند ثابت

پيچ و مهره

پيچ و مهره ها وسايلي هستند براي اتصال موقت ، انتقال حركت و آب بندي ، كه فرم دندانه آنها بستگي به كار بردشان داشته و ممكن است كه به فرم مثلثي ، ذوزنقه اي و يا به فرم هاي ديگر ساخته شوند .

در اینجا از کتاب های هنرستان نظام قدیم مبحث پیچ و مهر ها را انتخاب و اسکن آن را برای دانلود قرار داده ام تا کار آموزان و همه کسانی که به نوعی با این عنوان سر و کار دارند از آن استفاده نمایند.

>>>>>>>>>>>> دانلود در ادامه مطلب <<<<<<<<<<<<<

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
شيب در قطعات صنعتي ( یک طرفه، دوطرفه و مخروط ها ) پيوند ثابت

شيب در قطعات صنعتي

در اینجا از کتاب های هنرستان نظام قدیم اسکن هایی قرار داده شده است که به سادگی شیب در قطعات صنعتی ، یک طرفه و دو طرفه و همچنین شیب در قطعات مخروطی و نحوه محاسبات آن  با توجه به فرمول های مورد نیاز را بیان می نمایید .این مطالب برای کارآموزان آموزش فنی و حرفه ای ، دانشجویان و افرادی که در بازار کار مشغول هستنند کاربرد زیادی دارند ، امید است که با استفاده از این مطالب کارهای انجام شده کیفیت مطلوبی داشته باشند . در زیر بعضی از تعاریف برا مثال آورده شده است :

شيب در قطعات به معني سرازيري و يا سر بالايي بوده و يا بطور كلي عبارت است از:

اختلاف ارتفاع يكنواخت قطعه در طول معيني از آن

قطعات مخروطي اجسام دواري هستند كه بطور يكنواخت و تحت اصولي باريك شده اند . از قطعات مخروطي در صنعت براي آب بندي ، اتصال موقت و يا انتقال حركت استفاده مي شود .

باريك شدن مخروط ( نسبت مخروطي )

منظور از باريك شدن مخروط تغيير قطر آن به اندازه يك ميليمتر در طول K ميليمتر مي باشد ، كه آن را نسبت مخروطي نيز مي گويند . علامت اختصاري نسبت مخروطي آن K :1 مي باشد كه در بالاي خط محور مخروط نوشته مي شود .

شيب مخروط

شيب مخروط عبارت است از تغيير شعاع به اندازه يك ميليمتر در طول 2K ميليمتر و مقدار آن برابر نصف نسبت باريك شدن ( نسبت مخروطي ) خواهد بود . علامت اختصاري شيب مخروط 1:2K مي باشد و مقدار اين نسبت بالاي مولد مخروط نوشته مي شود .
>>>>>>>>>>>> دانلود در ادامه مطلب <<<<<<<<<<<<<
 

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
نرم افزار کاربردی محاسبات پیچ و مهره های دندانه مثلثی ( میلیمتری و اینچی ) پيوند ثابت

نرم افزار کاربردی محاسبات پیچ و مهره ها

این نرم افزار بر مبنای فرمول های محاسباتی استاندارد تراشکاری درجه 2 به شماره استاندارد2/2/22/34-8 توسط اینجانب ناصر رجبی فرد مربی رشته تراشکاری مرکز دزفول در استان خوزستان طراحی و ساخته شده است که شامل:

1- محاسبات پیچهای دندانه مثلثی میلیمتری نُرم ISO
2- محاسبات پیچهای دندانه مثلثی میلیمتری نُرم DIN
3- محاسبات پیچهای دندانه اینچی ( ویتورث )

می باشد تا کارآموزان در انجام کارهای عملی زمان زیادی برای محاسبه هدر نداده و مربیان در هنگام تصحیح قطعه کار های عملی و محاسبات و آزمون های تئوری کارآموزان ، نیاز به انجام مراحل محاسبه نداشته باشند و بتوانند براحتی کارآموزان و قطعه کار های آنها را مورد ارزیابی قرار دهند و بخصوص کارگاه های خصوصی که در بازار کار مشغول هستند یا به دلیل عدم آگاهی از محاسبات و یا به دلیل سادگی در کار از انجام محاسبات سر باز می زنند که این نرم افزار می تواند مشکل آنها را که همانا محاسبات ریاضی است برطرف کرده و به راحتی محاسبات را طبق استاندارد در اختیار آنها قرار دهد و همچنین طراحان و مهندسان در صنایع می توانند به راحتی جهت انجام محاسبات بدون هیچ گونه دغدغه ای اعداد مورد نظر را بدست آورده و زمان کاری را به تناسب قطعات پایین بیاورند . این نرم افزار بگونه ای طراحی شده است که با دادن قطر پیچ و گام آن می توان دیگر مقادیر لازم را بدست آورد .

(((((((((((((دانلود در ادامه مطلب)))))))))))

نظرات[1] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
نرم افزار کاربردی محاسبات مخروط ها پيوند ثابت

نرم افزار کاربردی محاسبات مخروط ها

این نرم افزار بر مبنای فرمول های محاسباتی استاندارد تراشکاری درجه 2 به شماره استاندارد2/2/22/34-8 توسط اینجانب ناصر رجبی فرد مربی رشته تراشکاری مرکز دزفول در استان خوزستان طراحی و ساخته شده است که شامل :

1- مخروط تراشی به کمک انحراف سوپرت فوقانی
2- مخروط تراشی به کمک انحراف دستگاه مرغک
3- مخروط تراشی به کمک انحراف خط کش راهنما

می باشد تا کارآموزان در انجام کارهای عملی زمان زیادی برای محاسبه هدر نداده و مربیان در هنگام تصحیح قطعه کار های عملی و محاسبات و آزمون های تئوری کارآموزان نیاز به انجام مراحل محاسبه نداشته باشند و بتوانند براحتی کارآموزان و قطعه کار های آنها را مورد ارزیابی قرار دهند .
در این بین کارگاه های خصوصی که در بازار کار مشغول هستند یا به دلیل عدم آگاهی از محاسبات و یا به دلیل سادگی در کار از انجام محاسبات سر باز می زنند که این نرم افزار می تواند مشکل آنها را که همانا محاسبات ریاضی است برطرف کرده و به راحتی محاسبات را طبق استاندارد در اختیار آنها قرار دهد .
همچنین طراحان و مهندسان در صنایع می توانند به راحتی جهت انجام محاسبات بدون هیچ گونه دغدغه ای اعداد مورد نظر را بدست آورده و زمان کاری را به تناسب قطعات پایین بیاورند . این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که با دادن مشخصات مورد نیاز در قالب داده ها بتوانند ، دیگر مقادیر لازم را در قالب جواب ها بدست آورد .

((((((((((دانلود در ادامه مطلب)))))))))))))

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
جزوه فلزکاری پيوند ثابت

جزوه فلزکاری

جزوه حاضر برای دانشجویان رشته تعمییرات مکانیکی دانشگاه علمی کاربردی در واحد فلزکاری و کارگاه نوشته شده است و شامل مطالب زیر می باشد امید است که مورد استفاده علاقه مندان دیگر نیز قرار گیرد
آشنایی با محیط و مقررات کارگاهی – کارگاه فلزکاری – اندازه گیری و وسایل آن – میکرومتر – وسایل کنترل – خط کشی و وسایل آن – تغییر فرم بوسیله براده برداری – قلم کاری – اره کاری  – سوهانکاری شابرکاری – سوراخکاری – خزینه کاری – برقوکاری – پیچ بری بوسیله دست – حدیده کاری وقلاویزکاری – سنگ کاری – پرچ کاری و آچارها – لحیم کاری

((((دانلود در ادامه مطلب))))

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
اندازه گیری و کنترل قطعات صنعتی پيوند ثابت

اندازه گیری و کنترل قطعات صنعتی

در اندازه گیری و کنترل قطعات صنعتی مواردی پیش می آید که نمی توان مستقیماً توسط اندازه گیر ها اندازه مورد نظر را کنترل نمود و اصولاً اندازه گیری آنها در حالت عادی مقدور نمی باشد . در این موارد علاوه بر استفاده از وسایل کمکی اندازه گیری ، ابتکارات شخصی را نیز باید در کنترل اندازه آنها دخالت داد. مثلاً جهت کنترل زوایای داخلی و خارجی مخروط های ناقص و سایر زوایا ، ابزارهایی مانند زاویه سنج انیورسال و زاویه یاب های اپتیکال ساخته شده است ولی برای اندازه گیری این زوایا با دقت زیاد در کارگاه و آزمایشگاه اندازه گیری می توان با استفاده از میله ها و ساچمه استاندارد که با شرایط خاصی در داخل شیارها یا سوراخ ها قرار می گیرد ، استفاده نمود و یا با استفاده از خط کش سینوسی سیستمی پیش بینی کرد که مستقیماً اندازه طولی خوانده شده توسط وسیله اندازه گیری را تبدیل به زاویه نماید و بر عکس .

((( دانلود در ادامه مطلب)))

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
جزوه تراشکاری درجه 2 پيوند ثابت

جزوه تراشکاری درجه2

سپاس بیکران خدای منان را که به من توفیق داد تا در راه پیشرفت جوانان این مرز و بوم بتوانم گامی هرچند کوچک بردارم . کتاب های بسیاری در رابطه با مهارت درجه دو رشته تراشکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای در بازار وجود دارد اما در این کتاب سعی شده است که از تمام مطالب حاشیه ای پرهیز شده و آنچه را طی این چند سال تجربه آموزشی کسب نموده ام را بصورت مجموعه ای خلاصه در این کتاب بگنجانم ، البه مبحث رسم فنی و نقشه خوانی خود بحث مفصلی است که انشاءاله در کتاب دیگری تهیه شده و به چاپ می رسد . امید است که این کتاب بتواند هم برای کارآموزان و هم برای کسانی که بصورت آزاد در آزمون های سازمان آموزش فنی و حرفه ای شرکت می کنند مفید واقع شود.
شماره استاندارد مهارت درجه دو تراشکاری 2/2/22/34- 8   >>> دانلود در ادامه مطلب <<<

نظرات[12] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
جیگ ها و فیکسچرها پيوند ثابت

جیگ ها و فیکسچرها

جیگ ها و فیکسچرها وسایل نگهدارنده‌ای هستند که با به کارگیری آنها میتوان قطعات مشابه هم را با دقت مورد نیاز تولید نمود.با استفاده از این وسایل، موقعیت ابزارهای برشی نسبت به قطعه کار مشخص می‌گردد.برای تأمین این نظر،جیگ وفیکسچر به گونه‌ای باید طراحی وساخته شودکه بتوان قطعه‌کار را پس از قراردادن ومحکم کردن در آن ،به راحتی ماشینکاری کرد.
جیگ وفیکسچر از نظر عملکرد بسیار به هم شباهت دارند،تفاوت این دو در نحوه هدایت ابزار به سمت قطعه کار است.از نقطه نظر قطعات به کار رفته ، نظیر پین های قرار و قطعات تعیین موقعیت ، جیگ و فیکسچر با هم مشابه هستند.میتوان گفت که تفاوت اصلی بین این دو در جرم وحجم آنها است.با توجه به اینکه هنگام عملیات تولیدی به فیکسچرها نیروهای بیشتری وارد می شود،نسبت به جیگ مشابه ساختمان قویتر وبزرگتری دارد.

<<<<< دانلود در ادامه مطلب >>>>

نظرات[0] | دسته: دسته‌بندی نشده | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بیابید

سخنی از بهشت

دیکشنری آنلاین

تبدیل تاریخ

آمار سایت

No Image No Image